Helge patrí medzi svetovú špičku perkusionistov v oblasti multimediálnych žánrov, v ktorých slobodne a s vkusom prepája rôzne kultúry a tradície. Mnohé získal dlhoročným výskumom priamo na rôznych miestach, kde mohol študovať spôsoby hudobného myslenia spojeného s každodenným životom v Afrike, v severskej kultúre Sami a v nemenšej miere tradície Balkánu. Všetky tieto prvky jeho myslenia a spôsobu hry na perkusie mohli zažiť účastníci workshopu, ktorý sa uskutočnil v piatkový podvečer 11.11.2022 v komornej atmosfére kaviarne Next Apache.

Citlivá práca s každou časťou tela, ktorá je v Helgeho intepretačnom nazeraní doslova bytostná, preniesla počas 2 hodín približne 20 hráčov a hráčiek hrajúcich na svojich nástrojoch do tajomného sveta africkej polyrytmickej hudby. K dosiahnutiu stavu absolútneho kľudu a porozumenia tohto fascinujúceho stretnutia s inou hudobnou kultúrou, treba opustiť významnú časť racionality a treba sa nechať unášať na vlne hlbokého pocitu harmónie vlastného tela, ktoré v určitom momente napojenia začne komunikovať s ostatnými na nonverbálnom princípe a dostáva sa do stavu nevysvetliteľného súznenia, podobného tranzu alebo spojenia s najhlbším vedomím.

Preto treba na záver zdôrazniť, aká vzácna je účasť Helgeho v projekte One Music, kde je v rámci hudobníkov zložených z 2 súborov Nórska a Slovenska nezameniteľnou súčasťou, pretože prepojenie (ako nás nepriamo navádza podnadpis projektu Reťazenie-Kjetting-Chaining), starých melódií odetých do nového šatu vťahuje hudobníkov do neznámeho sveta. Všetci sa v určitom momente naladia na hlboký zdroj spoločne vytvoreného miesta porozumenia a iba na tvári hudobníkov môžeme zachytiť momenty tohto stavu, napríklad keď hrajú melódiu, ktorá vznikla tisíce kilometrov od nás, ale nám sa zdá, že ju poznáme už celé generácie, len niekam zaletela a vrátila sa.

Áno, melódie poletujú a my ich odchytávame a pozorujeme ako kŕdle vtákov, ktoré sa v jednom momente zdvihnú k nebesiam a za pár mesiacov sa vrátia. Ukazujú nám, že svet patrí každému, niet ohraničenia a domov je naša celá planéta, len si musíme dovoliť oslobodiť sa a naladiť na každé, aj najmenšie miesto, kde zachytíme známu-neznámu melódiu. Tá nám oblaží dušu a prinesie ubezpečenie, že sa nemusíme báť, lebo sme na správnom mieste. Teda na každom kúsočku našej zeme…