V malebnom meste Židlochovice, v Českej republike, sa uskutočnil prvý koncert projektu One Music, ktorý priniesol nezabudnuteľný zážitok pre všetkých návštevníkov. Toto jedinečné hudobné podujatie, ktoré je výsledkom spolupráce renomovaných hudobných zoskupení Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska, sa nieslo v duchu hudobného spojenia a tvorivosti.

Koncertné podujatie, ktoré bolo súčasťou projektu Hudba je len jedna, zahŕňalo skladby zo slovenského i severského hudobného dedičstva. Hudobníci z oboch súborov, vedení lídrami Milošom Valenom a Bjartem Eikem, vytvorili jedinečný hudobný most medzi rôznymi kultúrami a tradíciami. Ich vzájomná interakcia a spoločná tvorba hudby priniesla novú dimenziu prezentovanému programu.

Predstavenie sa nieslo v atmosfére hlbokého rešpektu k histórii a kultúrnemu dedičstvu oboch národov. Skladby z repertoárov Solamente naturali a Barokksolistene sa striedali s novými kompozíciami od talentovaných hudobných skladateľov Jona Balkeho z Nórska, Michala Paľka a Daniela Mateja zo Slovenska.

Jedinečná atmosféra koncertu sa neobmedzovala len na hudobný prejav. Počas večera mohli návštevníci ochutnať vynikajúce moravské vína, ktoré umocňovali celkový zážitok z večera. Miestni obyvatelia boli nadšení a s nadšením sa rozprávali s umelcami aj po koncerte. Hudobná sýmfónia starých a nových tónov, tradícií a inovácií, odznela v Českej republike a priniesla nádej na budúce podobné hudobné projekty.